Tęczowy czerwiec, a działania marek. Podsumowujemy „Miesiąca Dumy”

Czerwiec to bez wątpienia jeden z najbardziej kolorowych miesięcy w roku. Wszystko za sprawą „Miesiąca Dumy”, podczas którego społeczności LGBTQ+ z całego świata celebrują bycie sobą. Od kliku lat do wspólnego świętowania dołączają również marki, które coraz śmielej angażują się w te działania. A jak firmy świętowały tęczowy miesiąc w tym roku?

Aneta Sierocińska

30 czerwca 2020

Tęczowy czerwiec, a działania marek. Podsumowujemy „Miesiąca Dumy”

Czerwiec to bez wątpienia jeden z najbardziej kolorowych miesięcy w roku. Wszystko za sprawą „Miesiąca Dumy”, podczas którego społeczności LGBTQ+ z całego świata celebrują bycie sobą. Od kliku lat do wspólnego świętowania dołączają również marki, które coraz śmielej angażują się w te działania. A jak firmy świętowały tęczowy miesiąc w tym roku?

Po kilku ciężkich miesiącach lockdown’u spowodowanym epidemią COVID-19, dotrwaliśmy do najbardziej kolorowego miesiąca w roku – „Miesiąca Dumy”. Obecna sytuacja miała duży wpływ na planowane aktywacje komunikacyjne marek w tym czasie, które większość swoich działań przeniosły do strefy online w 3 głównych obszarach:

Logo w tęczowej odsłonie

Netflix, LinkedIn, Facebook, Nike, Amazon… to tylko kilka przykładów firm, które w czerwcu zaprezentowały swoje logotypy w tęczowych barwach. Ten prosty gest zastosowany głównie na kanałach SM, miał na celu pokazanie wsparcia dla środowiska LGBTQ. Wydawać by się mogło, że to symboliczne działanie, na stałe zagościło w rzeczywistości również polskich marek, a dyskusja wokół zmiany logotypu firmy CD Projekt RED odpowiedzialnej za grę „Wiedźmin”, przejdzie bez większego echa. Nic z tych rzeczy. Okazało się, że dyskusja części graczy opanuje polski internet. Post firmy osiągnął niebotyczną liczbę 39tys. reakcji, 8,2tys. komentarzy oraz 691 udostępnień. Padło bardzo dużo negatywnych komentarzy i deklaracji bojkotu marki, pomimo, że CD Projekt Red w przeszłości wspierała już społeczność LGBTQ+, np. podczas Parady Równości w Warszawie. Oczywiście przykład CD Projekt RED jest tzw. wyjątkiem od reguły, ponieważ jak widać na przykładzie zmiany logotypu przez LinkedIn – akcja cieszyła się dużym wsparciem internautów.

Produkty pełne barw

Tęczowy motyw zamieszczany bezpośrednio na produktach dedykowanym klientom, to również element „Miesiąca Dumy”. W tym roku, z powodu epidemii – głównie promowana była sprzedać e-commerce. Jednym z najbardziej charakterystycznych działań w tym zakresie, jest słynna, zakupowa torba IKEA FRAKTA, która w czerwcu zmienia swój niebieski kolor na tęczową barwę. Dochód z jej sprzedaży firma przekazała na wsparcie organizacji, które działają na rzecz społeczności LGBTQ+: Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę i wsparcie Telefonu Zaufania dla Dzieci i Młodzieży. Podobne wsparcie okazała również polski producent kultowych klapek – Kubota. Za każdą sprzedaną parę klapek Rzep z tęczowym logo, firma przekazała 5zł na Stowarzyszenie Grupy Stonewall, która wspiera osoby LGBTQ+. Barwny łuk na niebie zagościł również w produktach takich marek jak Levi’s, Wrangler, Reebok, Under Armour Adidas czy Nike.

O tolerancji mówionej na głos

W tym roku, nie zabrakło również kampanii, ukazujących solidarność marek ze środowiskami LGBTQ+. Jedną z firm, która pokazała swoje wsparcie była marka IKEA. W spocie pod hasłem „Be someone’s home” przedstawiono krótkie historie osób, które nie zawsze mogły czuć się bezpiecznie we własnych domach oraz żyć zgodnie ze swoimi pragnieniami czy orientacją. W ten sposób IKEA chciała pokazać, że to od tolerancji społeczeństwa zależy, czy ktoś o odmiennej orientacji seksualnej – będzie „czuł się jak w domu”. Swoje wsparcie w tegorocznym „Miesiącu Dumy” zaprezentowała marka Diesel. Firma stworzyła kampanię pod hasłem „For Successful Living”, która przedstawia historię osoby w trakcie procesu zmiany płci. Video opowiada historię Franceski, która urodziła się jako mężczyzna i jest w trakcie terapii hormonalnej. Najbardziej intrygująca jest jednak końcówka materiału, który bez wątpienia zaskakuje swoim przekazem.

Czy marki wciąż będą wspierać środowiska LGBTQ+? Bez wątpienia. W ostatnich latach widoczne jest bowiem rosnące zaangażowanie społeczne marek. Jak pokazuje badanie Meaningful Brands 2019, 54% konsumentów uważa, że to marki, powinny odgrywać kluczową rolę w kształtowaniu wartości i lepszej przyszłości. Brandy postrzegane jako zaangażowane społecznie osiągają lepsze wyniki giełdowe (o 134%), wyższy wskaźnik intencji zakupowej (o 24 p.p.) czy poleceń (o 39 p.p.). Rosnący trend zaangażowanych marek, to bez wątpienia element przyszył kampanii wizerunkowych firm na całym świecie, w tym również w Polsce.

Aneta Sierocińska

SENIOR PR & COMMUNITY CONSULTANT

Z zawodu PRowiec, z zamiłowania - również. Z branżą PR związana od 2013 r. Specjalizuje się w komunikacji zintegrowanej, którą na co dzień realizuję przy współpracy z klientami korporacyjnymi. Realizowała działania dla klientów z sektora FMCG, transportowego czy e-commerce. W ramach obsługi Amazon wspierała działania z zakresu media relations i event marketingu. Ma na koncie także projekty CSR dla Nestlé i Maspex. Karierę rozpoczęła od pracy w mediach – pisała m.in. dla portalu Lotniczapolska.pl i tygodnika Gazeta Finansowa. Prywatnie: zakochana w Warszawie pasjonatka muzyki.

T: 722248806 M: asierocinska@komunikacjaplus.pl

Kontakt

Skontaktuj się z nami

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czekamy na Twój kontakt!